top of page

Ženská ejakulácia nie je mýtus


Jednou z najspornejších tém v oblasti sexuality je ženská ejakulácia. Niektoré ženy tvrdia, že ju zažívajú na pravidelnej báze, iné sa však domnievajú, že ide o mýtus.

Pohľad na ženskú ejakuláciu výrazne zmenil výskum z roku 2014, ktorého sa zúčastnilo sedem žien. V prvej časti výskumu vedci pomocou ultrazvuku zistili, či pozorované ženy majú prázdny močový mechúr. Následne došlo k stimulácii žien, počas ktorej boli opäť pod "drobnohľadom" ultrazvuku. Tieto pozorovania následne potvrdili, že vysoké vzrušenie spôsobilo zaplnenie močového mechúra tekutinou. Tento výsledok teda vyvrátil myšlienku, že ženská ejakulácia je iba mýtus.

Nie všetky ženy zažívajú ejakuláciu. Podľa Medzinárodného inštitútu pre sexuálne zdravie sa s ejakuláciou stretlo 10 až 50 percent žien. Zároveň sa mnohí odborníci zhodujú na tom, že ejakulácie síce ženy môžu zažívať, ale nemusia ju vôbec zaznamenať.

Rovnaký ejakulát ako u mužov

Za ženskú ejakuláciu považujeme moment, keď počas orgazmu či sexuálneho vzrušenia dôjde k uvoľneniu tekutiny nahromadenej v močovom mechúre. Zároveň je dôležité poznamenať, že táto tekutina môže mať dve podoby.

Podľa Medical News Today sa buď jedná o striekajúcu tekutinu, ktorá je bezfarebná a vyskytuje sa v pomerne veľkom množstve, alebo o ejakulačnú tekutinu s charakteristicky mliečnym sfarbením.

Vykonaná analýza ukázala, že ejakulačná tekutina obsahuje enzým, ktorý je prítomný aj pri mužskej ejakulácii a napomáha spermiám k pohybu. Rovnako ako u mužov, aj ženský ejakulát obsahuje fruktózu. Lekári sa domnievajú, že k uvoľneniu oboch zložiek dôjde po stimulácii skeneho žľazy, ktorá sa nachádza blízko bodu G.

Zdravotné prínosy?

Ak ste čakali, že so ženskou ejakuláciou súvisia aj príjemné pocity, potom vás musíme sklamať. Jej pozitívny vplyv na ženské telo zatiaľ nebol preukázaný.

Určite však treba zdôrazniť, že samotný orgazmus, ktorý s ejakuláciou úzko súvisí, so sebou nesie preukázateľný vplyv na ľudské zdravie. Predovšetkým sa počas orgazmu uvoľňujú hormóny, ktoré znižujú bolesť a dokážu si takisto poradiť s bolesťou hlavy alebo menštruačnými bolesťami.

Ihneď po vyvrcholení tiež dôjde k uvoľneniu oxytocínu a prolaktínu, teda hormónov, ktoré sa dokážu postarať o váš pokojný spánok. V neposlednom rade je orgazmus prirodzeným antidepresívom a "liekom" na vysoký krvný tlak.

bottom of page