top of page

Keď láska škodí zdraviu


Zlomyseľný partner môže byť pre vaše zdravie horší ako fajčenie. Občas vyvoláva pohľad na páriky zamilovane sa držiace za ruky prílivy žiarlivosti u tých, ktorí sú single. No nie vždy im naozaj treba tak veľa závidieť. Veď pravdu nikto nepozná. Navonok ideálne vzťahy môžu byť v skutočnosti plné smútku, hnevu, neistoty a stresu. A tieto stavy priamo ohrozujú zdravie!

1. Zvýšené riziko chorôb srdca a krvného obehu

Vzťah alebo manželstvo plné stresu vám môže zlomiť srdce – doslova. Podľa štúdie z roku 2000 ženy, ktoré priznali napätie v manželskom zväzku, boli o 3 % náchylnejšie podľahnúť infarktu alebo priam smrti v dôsledku srdcových chorôb. Slobodným ženám, ktoré žijú so svojimi partnermi, ale ich vzťah je vážne poznačený stresom, tiež hrozí zvýšené riziko.

2. Slabá psychika

Hoci štúdie preukázali, že vyrovnaný, oddaný vzťah je pre psychické zdravie prospešný, namáhavé a stresujúce vzťahy – možno vás to neprekvapuje – majú opačný účinok. Ak sa k sebe správate nevraživo alebo nadmerne kriticky, odrazí sa to na vašom mentálnom zdraví. Podľa výskumov majú nezadaní jedinci lepšie psychické zdravie ako tí, ktorí zotrvávajú v nevydarenom vzťahu! Tiež pričasté rozchody sú horšie ako život bez partnera. Lekári pozorovali 2127 mužov a 2303 žien a zistili, že ženy, ktoré zažili niekoľko vážnych rozchodov, boli v horšom psychickom stave ako tie, ktoré boli počas celého života single.

3. Negatívne účinky všeobecne

Nielenže z nešťastného manželského zväzku poklesnete na duchu, môže sa vám narušiť aj vaša imunita. Štúdie dokazujú, že vedľajšie účinky partnerského stresu si konkurujú s tradičnými faktormi ohrozujúcimi zdravie ako je fyzická nečinnosť a fajčenie. Ženy, ktoré prežívajú vo vzťahu viac konfliktov a nezhôd, majú zvýšené riziko vysokého krvného tlaku, nadváhy v oblasti brucha, vysokú hladinu cukru v krvi, zníženú imunitu a nízke hodnoty dobrého cholesterolu. Štúdia tiež zistila, že manželky bývajú nezhodami vo vzťahoch ovplyvnené viac ako manželia.

4. Zvyšovanie stresu

Napätie vo vzťahoch môže byť chronickým spúšťačom stresu. V skutočnosti sa nezadaní jedinci tešia lepšiemu zdravotnému stavu ako osoby v nešťastnom manželskom zväzku. Manželský stres sa dokonca môže preniesť aj na pracovisko, lebo ovplyvňuje výkonnosť osôb počas pracovného dňa. Tieto faktory sa môžu po čase skombinovať a zvýšiť tak riziko vzniku obezity, cukrovky, depresií, infarktu a mŕtvice.

5. Pomalšie uzdravenie z choroby

Manželský stres má súvis s horším uzdravovaním sa po chorobe konkrétne pre ženy, ktoré prežili rakovinu prsníka - také boli výsledky štúdie z roku 2009. Pacientky prežívajúce napätý vzťah nielenže mali neustále zvýšené hladiny stresových hormónov, dokonca sa u nich do väčšej miery prejavilo oslabenie organizmu na rozdiel od tých s harmonickým vzťahom. Pacientky nespokojné so svojím manželstvom prejavili menšiu ochotu spolupracovať so zdravotníckym tímom, napríklad nedodržiavali predpísaný stravovací režimu a diéty.

Comments


bottom of page